Најбољи еко-репортери у 2017. години

Проглашени су победници конкурса „Штеди ресурсе, не бацај, рециклирај!“ који је организован у оквиру међународног програма Млади Еко-репортери. У конкурсу је учествовало преко 140 еко-репортера широм Србије и жири састављен од представника удружења „Амбасадори одрживог развоја и животне средине“, РЕЦАН фондације и стручних сарадника из области уметности и новинарства имао је тежак задатак да изабере најбоље репортаже у форми чланка, фотографије и видеа. Жири је донео одлуку да поред првопласираних еко-репортера у узрасним категоријама од 11-14 година и 15-18 година, награди и другопласиране због квалитетних радова. Одлуком жирија у најстаријој узрасној категорији нема првопласираних радова, а наградићемо по један другопласирани рад у категорији фотографије и видеа. Сви првопласирани радови су послати на међународно такмичење и резултате очекујемо до 5. јуна!

Награде најбољим еко-репортерима биће додељене на 13. регионалној Конференцији „Животна средина ка Европи – ЕнЕ17“, 5. јуна 2017. године у Београду, у просторијама Привредне коморе Србије. Удружење „Амбасадори одрживог развоја и животне средине“ у сарадњи са Привредном комором Србије традиционално организују и одржавају регионалну Конференцију „Животна средина ка Европи“ (ЕнЕ) која је прерасла у окупљање стручњака и заинтересованих за одрживи развој и сектор животне средине. Конференција је истовремено један од званичних догађаја којим УН (УНЕП) обележава Светски дан животне средине.

Узрасна категорија 11-14 година

чланак Место Име и презиме аутора Школа/Организација Назив рада
1. Јелена Паштар, Никола Савић, Николина Динчић и Вук Цветић ОШ „Марија Трандафил“, Ветерник Без сортирања нема рециклирања
2. Душан Дакић ОШ “Младост“, Вршац Еволуција уличне расвете у Вршцу

фотографија Место Име и презиме аутора Школа/Организација Назив рада
1. Лазар Илић ОШ “Краљ Петар И” Ниш Have we waged war on trees
2. Софија Видановић ОШ „Раде Додић“, Милутовац Знакови поред пута

видео Место Име и презиме аутора Школа/Организација Назив рада
1. Наталија Геров,Михајло Јаначковић, Петра Јефтовић, Стојановић Никола Дечији еколошки покрет Ниш Бирам да рециклирам
2. Страхиња Марсенић, Анђела Џаферовић, Сара Крстић, Владимир Константиновић, Ивана Голубовић, Теодора Радивојевић, Уна Старчевић, Тара Вукоманчић ОШ „Дринка Павловић“, Београд Рециклажа

Узрасна категорија 15-18 година

чланак Место Име и презиме аутора Школа/Организација Назив рада
1. Лена Јовановић ОШ “Краљ Петар I”, Ниш Our behavior towards waste needs to change
2. Владана Станковић, Ненад Дјордјевић, Петар Станковић Прехрамбено-хемијска школа Ниш Чувари природе из ПРЕ-ХЕМа

фотографија Место Име и презиме аутора Школа/Организација Назив рада
1. Матеја Мирковић Геодетска техничка школа, Београд Бео Град
2. Олга Ђуровић Гимназија Таковски устанак Рециклирај, сачувај земљиште

видео Место Име и презиме аутора Школа/Организација Назив рада
1. Никола Грковић, Наталија Дојчиновић Гимназија Велика Плана Флаша живот значи!
2. Наталија Станковић Савремена гимназија Recycling is our future

Категорија 19-21 године

фотографија и видео Место Име и презиме аутора Школа/Организација Назив рада
2. Невена Максимовић Биолошки факултет, Универзитет у Београду Закотрљајмо се ка правом путу
2. Дуња Јанковић Факултет техничких наука у Чачку, Универзитета у Крагујевцу Рециклирај поглед

Менторке наших ученика су биле наставнице српског језика Наташа Крушчић и Маријана Почуч.

Честитамо им!