7. април – ДАН ЕКОШКОЛЕ „Марија Трандафил“

7. април, Дан Екошколе,  ученици  су обележили са више акција. Једна од акција је била „ЦВЕТ ЗА МОЈУ ШКОЛУ“. Прикупљене саднице ученици су посадили у  саксије које су рециклирали од разних одбачених предмета (флаша, старе обуће, распарених делова сервиса за ручавање, тетрапак амбалаже…). Веће саднице су посадили у школском дворишту.

Светски дан здравља, 7. април, ове године посвећен је здравственој безбедности и исправности хране. Довољне количине здравствено безбедне и квалитетне хране представљају основ одржавања живота и очувања доброг здравља.

Часове здравственог васпитања посветили смо овој теми. Ова тема је обрађена и на часовима ликовне и музичке културе.

Како можемо да се заштитимо од болести које се преносе храном?

• Прањем руку пре, у току и после припреме хране.
  • Темељном термичком обрадом меса, пилетине и јаја.
  • Употребом пастеризованог млека.
  • Спречавањем контакта сирових намирница и термички обрађене хране.
  • Чувањем хране у фрижидеру.
  • Беспрекорном чистоћом свог кухињског прибора и радних површина.

Светска здравствена организација дала је пет кључних павила за здравствено безбедну храну

1. Одржавајте чистоћу:
  • Обавезно перите руке након употребе тоалета, као и пре и више пута током припреме намирница.
  • Одржавајте чистим радне површине, прибор и посуђе.
  • Заштитите храну од инсеката, глодара и других животиња.

Патогени микроорганизми који се налазе на рукама, крпама за брисање, сунђерима, прибору за јело, даскама за сечење и другим радним површинама лако могу да се пренесу на храну, што повећава ризик од појаве болести које се преносе путем хране.

1. Одвојите свеже и кувано:
  • Одвојено припремајте сирово месо, рибу и морске плодове од других намирница.
  • Одвојено припремајте сирове од термички обрађених намирница.
  • Темељно перите прибор (ножеве, даске) приликом преласка са једне на другу врсту намирница.
  • Сирове и термичко обрађене намирнице чувајте у посебним, добро затвореним посудама.

Сирове намирнице, нарочито месо, риба и морски плодови и њихови сокови, могу да садрже патогене микроорганизме који се могу пренети на друге намирнице приликом припреме и чувања.

1. Кувајте храну темељно:
  • Кувајте храну темељно, посебно месо, живину, јаја, рибу и морске плодове.
  • Пустите да чорба или супа прокључа. Уверите се да су сокови из термички обрађеног меса или живине бистри, а никако ружичасти.
  • Темељно подгрејте термички обрађену храну.

Правилна термичка обрада намирница може да уништи готово све патогене микроорганизме. Бројна истраживања су доказала да кување на температури изнад 70º Ц уништава бактерије у року од 30 секунди, чак и при високој концентрацији микроорганизама, чинећи храну безбедном за употребу. Посебну пажњу приликом термичке обраде захтевају млевено месо, велики комади меса и живинско месо.

1. Чувајте храну на безбедним температурама:
  • Не остављајте кувану храну на собној температури дуже од два сата.
  • Све сирове и термички обрађене намирнице које се брзо кваре чувајте у фрижидеру (на температури до 5ºC).
  • Термички обрађену храну до сервирања држите на високим температурама (изнад 60ºC).
  • Замрзнуте намирнице отапајте на температури фрижидера.
  • Не чувајте намирнице предуго, чак ни у фрижидеру.

Опасна температурна зона је температура између 5ºC и 60ºC, јер се у овом температурном оквиру микроорганизми јако брзо размножавају. Хлађење или замрзавање хране не убија микроорганизме, али ограничава њихов раст. С друге стране, већ на температури од 50ºC, већина микроорганизама се не размножава.

1. Употребљавајте хигијенски исправну воду и свеже намирнице:
  • Користите хигијенски исправну воду за пиће или припрему хране.
  • Бирајте свеже и неоштећене намирнице.
  • Употребљавајте дуготрајне намирнице (пастеризовано млеко, дуготрајне месне прерађевине).
  • Воће и поврће добро оперите под млазом воде пре чишћења или конзумирања.
  • Обратите пажњу на рок трајања намирница

Сирове намирнице, укључујући воду и лед, могу да буду контаминиране патогеним микроорганизмима и хемикалијама. Токсичне материје могу да се стварају у оштећеним или плесњивим намирницама. Прање и љуштење воћа и поврћа смањују ризик од настанка болести које се преносе храном.

Извор: ГЗЈЗ