Еко акција: Лименка по лименка

Драги ученици, наставници и родитељи,

Еко одбор школе вас позива да до среде, 25. јануара 2017. године, у школу, својим разредним старешинама, доставите што већи број празних лименки од пића.

Зашто? Наша школа се пријавила за активно спровођење пројекта „Лименка по лименка“. До 28. јануара морамо доставити тачне податке колико смо лименки прикупили. Што већу количину лименки прикупимо, више ћемо оправдати статус наше Еко школе и очувати природу.

Да вас подсетимо:

РЕЦИКЛАЖА ЛИМЕНКИ

Алуминијумске лименке

Да ли је заиста вредно сакупљати и рециклирати алуминијумске лименке?

Одговор је врло једноставан: “Јесте”. То је потврђено различитим истраживањима као и следећим чињеницама које говоре саме за себе.
• Алуминијумска лименка се може рециклирати бесконачан број пута, а да ништа не изгуби на квалитети. Коришћене алуминијумске лименке се могу рециклирати у нове лименке или у неке друге производе од висококвалитетног алуминијума!
• Коришћен алуминијум је вредан ресурс. То је такође поткрепљено чињеницом да се с алуминијумским отпадом дневно тргује на неким већим металним берзама
• У поређењу с производњом новог алуминијума, рециклажа алуминијума резултира с штедњом енергије и до 95%.
• Коришћен алуминијум треба врло мало енергије за топљење. Када се он истопи, тај алуминијум је спреман да се користи у даљњој производњи нових продуката

Челичне лименке

• Челична лименка може у потпуности да се рециклира небројен број пута, а да ништа не изгуби на квалитету.
    • Свака тона рециклиране челичне амбалаже умањи количину чврстог отпада за 1,28 тону, уштеди 40% воде и 85% потребне енергије за производњу нове челичне амбалаже.
    • Рециклажа челичних лименки умањује издувне гасове за око 86% и загадење вода за 76% .

Рециклажа лименки штеди природне ресурсе и уједно смањује се количина примарног отпада који настаје из домаћинстава.

Нема сумње да рециклажа лименки чини значајан допринос заштити животне средине и одрживом развоју.

Укључите се! Заједно смо јачи!

Више информација о овом пројекту можете промаћи на сајту  http://www.recan.org.rs/

Еко одбор